Sezon na owoce! Jaka wyciskarka do soków będzie najlepsza?

Redakcja Smak.pl

Planujesz zakup wyciskarki do soków, ale nie wiesz, jaką wybrać? Zobacz na co zwrócić uwagę wybierając wyciskarkę do warzyw i owoców. Odpowiadamy na pytania, jaką wyciskarkę wybrać, ile kosztuje wyciskarka do owoców, co lepsze wyciskarka do soków czy sokowirówka. Przeczytaj ten artykuł, poznaj odpowiedzi na pytania, zobacz ranking najciekawszych modeli.

gettyimages-1140074325-170667a
Źródło: Getty Images

Wyciskarka do soków to urządzenie, które coraz częściej gości w naszych kuchniach. Nic dziwnego, ponieważ wyciskarka to małe i sprytne urządzenie, które w kilka sekund zamieni owoce i warzywa w zdrowy sok. Rynek oferuje szeroki wybór urządzeń, kusi wyglądem, funkcjami oraz możliwościami i mocą urządzenia, zatem jak wybrać najlepszą wyciskarkę wolnoobrotową?

Jak działa wyciskarka wolnoobrotowa?

Działanie wyciskarki do soków można porównać do prasy, ponieważ urządzenie miażdży owoce i warzywa wydobywając z nich sok. Na czym to polega, czyli wyciskanie soku w trzech krokach. Wyciskarka pracuje etapami: wyciska, oddziela sok i na końcu oddziela pulpę owocową. Wyciskanie soku z warzyw i owoców polega na miażdżeniu produktu za pomocą wałka obrotowego, sok jest oddzielany i przefiltrowywany do misy za pomocą sita, osobnym wyjściem wypychana jest pulpa owocowa.

Dlaczego warto kupić wyciskarkę do soków?

Wyciskarka polecana jest wszystkim tym, którzy dbają o zdrowie i kondycję. Dzięki wyciskarce w szybki sposób przygotujesz świeży i zdrowy sok z ulubionych produktów. Sok z wyciskarki wolnoobrotowej to bomba witaminowa o dużej zawartości minerałów i składników odżywczych. Ważnym czynnikiem do zachowania jak największej ilości witamin i minerałów jest sposób przygotowania napoju – dzięki wolnym obrotom, miażdżeniu produktów, (a nie ich rozrywaniu jak w przypadku sokowirówki) i niskiej temperaturze przygotowywania mamy pewność, że soki z wyciskarki są najzdrowsze.

Rodzaje wyciskarek do soków

Rynek oferuje dwa podstawowe rodzaje wyciskarek wolnoobrotowych z jednym lub dwoma wałami ślimakowymi: wyciskarki pionowe i poziome. Dzięki temu możemy wybrać urządzenie dopasowane do naszych potrzeb, trybu życia, nawyków żywieniowych oraz stylu naszej kuchni.

Poziome wyciskarki do soków

Poziome wyciskarki wolnoobrotowe to urządzenia z wałem usytuowanym w poziomie, z podajnikiem najczęściej w formie zakrzywionej tacy umieszczonej nad elementem miażdżącym, czyli wałem oraz masywnym silnikiem umiejscowionym za wspomnianymi wyżej elementami. Wszystko to sprawia, że urządzenie jest masywne. Do zalet poziomych wyciskarek można zaliczyć ilość funkcji, które posiadają poszczególne modele. Dzięki tej maszynie z łatwością przygotujesz nie tylko soki owocowe czy warzywne, ale zrobisz także domowe przeciery (urządzenia mają także funkcję łączenia soku z pulpą) domowe zupy kremy oraz lody. Wyciskarki poziome są łatwiejsze w czyszczeniu niż pionowe. Do wad można zaliczyć wielkość urządzenia oraz głośną pracę.

Pionowe wyciskarki do soków

Wyciskarki pionowe są wyższe i węższe od poziomych, więc można ustawić je w kuchni na stałe. Z tego też względu maszyny pionowe szybko zyskały swoich wielbicieli. Wolnoobrotowe wyciskarki do soków posiadają wał umiejscowiony w pozycji pionowej i dzięki temu są mniejsze od poziomych, a samo przygotowanie soków trwa krócej. Większość wyciskarek pionowych jest wyposażona w funkcję szybkiego przemywania urządzenia bez potrzeby wyłączania, nie załatwia to jednak tematu mycia i czyszczenia maszyny. Niestety nie jest to tak proste, jak w przypadku wyciskarek poziomych, ponieważ trzeba rozkręcić kilka elementów a sito wyszorować szczotką. Do zalet można zaliczyć wcześnie wspomniane gabaryty urządzenia oraz wygląd. Do wad natomiast brak dodatkowych funkcji i sposób czyszczenia.

Wyciskarka do owoców, na co zwrócić uwagę

Kupując wyciskarkę do soków, zwróć uwagę na poniższe aspekty.

1. Wielkość urządzenia

Rynek oferuje szeroką gamę urządzeń do wyciskania soków, dlatego też pomyśl ile miejsca możesz przeznaczyć na urządzenie, czy masz miejsce na blacie (wtedy możesz postawić na wyciskarkę pionową), a może chcesz przeznaczyć jedną z półek na przechowywanie urządzenia? (wtedy możesz postawić na wyciskarkę poziomą). Pamiętaj jednak o tym, że za każdym razem będzie trzeba wyjąć i włożyć maszynę do półki - przy częstym korzystaniu może to być uciążliwe.

2. Funkcje urządzenia

Funkcje urządzenia są powiązane z rodzajem maszyny, a co za tym idzie ich wielkością. Poziome wyciskarki mają więcej funkcji, ale są znacznie większe od pionowych, zatem przed zakupem zastanów się jak często i w jakim celu chcesz używać urządzenia.

3. Sposób czyszczenia

Niezależnie od tego, po jaką wyciskarkę sięgniesz nie ominie cię mycie poszczególnych elementów. Wyciskarki poziome są łatwiejsze w czyszczeniu.

4. Cena

Cena wyciskarek uzależniona jest od rodzaju, funkcji, mocy oraz od ilości dodatkowych akcesoriów. Ceny wyciskarek do soków wahają się od 300 zł aż do 3500 zł.

Co lepsze wyciskarka do soków czy sokowirówka?

Różnica między wyciskarką a sokowirówka sprowadza się do sposobu produkcji soku. Wyciskarki miażdżą produkty, wydobywając z nich sok i oddzielając pulpę, sokowirówki natomiast rozrywają produkt, dlatego też soki przygotowywane za pomocą wyciskarki są zdrowsze i zachowują więcej składników odżywczych. Dodatkowym atutem wyciskarki jest to, że soki zachowują naturalną barwę. Jeśli natomiast analizowalibyśmy kwestię ceny, to to starcie wygrywa sokowirówka – urządzenia tego typu są tańsze od wyciskarek.

Ranking wyciskarek wolnoobrotowych według ceneo

1. Eldom PJ400: pionowa, moc 400 W. Zaleta: cicha. Cena: 370 zł.

2. KUVINGS EVO820 Plus: pionowa, moc 240 W. Zalety: szeroki otwór wsadowy, dodatkowe akcesoria. Cena: 2 190 zł.

3. Tefal Infiny Juice ZC255B38: pionowa, moc 200 W. Zaleta: ciacha. Cena: 480 zł.

4. Omega 8006: pozioma, moc 200 W. Zaleta: poradzi sobie także z ziołami i twardymi warzywami korzeniowymi. Cena: 1 600 zł.

5. PHILIPS Viva Collection HR1889/70: pozioma, moc 150 W. Zalet: gabaryt (11 cm szerokości). Cena: 680 zł.

Zobacz także:

Udostępnij artykuł
  • copy link

Przeczytaj też