Jaką kostkarkę do lodu wybrać? Poradnik i inspiracje

Redakcja Smak.pl

Kostkarka do lodu nie jest niezbędnym urządzeniem w domu, ale potrafi ułatwić życie. Jest też obowiązkowym wyposażeniem każdej restauracji czy baru. Jeśli zastanawiasz się, jaką kostkarkę do lodu wybrać, to dobrze trafiłeś. Podpowiemy ci, jaka kostkarka do lodu będzie najlepsza i jak o nią dbać.

Kostkarka do lodu.
Źródło: Getty Images

Kostkarka do lodu to urządzenie, które z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom drinków i zimnych napojów oraz właścicielom lokali gastronomicznych. Oczywiście kostki lodu można kupić w sklepie albo przygotować, mrożąc wodę w specjalnych foremkach czy woreczkach, które wkłada się do zamrażalnika, ale to wszystko wymaga czasu i zaangażowania. Kostkarka do lodu wyręcza nas maksymalnie w produkcji lodu na domowe czy gastronomiczne potrzeby. Dzięki niej można też zaoszczędzić miejsce w zamrażarce.

Kostkarki do lodu. Do wyboru, do koloru

Profesjonalne kostkarki do lodu są w stanie wyprodukować nawet 200 kg lodu w ciągu jednej doby. Takie kostkarki do lodu to „must have” w restauracjach, barach, domach weselnych czy hotelowych kuchniach, gdzie lód podaje się nie tylko z napojami, ale także do napojów, np. w kubełkach do schładzania butelek z alkoholem. Duże ilości lodu wykorzystuje się także do schładzania ryb przed podaniem.

Oczywiście w warunkach domowych tak duże i drogie urządzenia nie są potrzebne. Producenci lodówek doskonale zdają sobie sprawę z tego, że kostkarka do lodu to rozwiązanie bardzo praktyczne i coraz bardziej pożądane przez klientów, dlatego wiele modeli lodówek ma wbudowane kostkarki do lodu, a nawet kostkarko-kruszarki. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala zminimalizować ilość zajętego miejsca w kuchni. Jednak przy dużych upałach, częstym korzystaniu z lodu czy większych spotkaniach towarzyskich, wbudowane kostkarki do lodu zwykle okazują się mało wydajne.

Tutaj ratunkiem okazują się wolnostojące kostkarki do lodu. Tego typu maszyny produkują nawet 15 kg lodu na dobę. To wystarczająca ilość. W zależności od modelu, kostkarkę do lodu uzupełnia się wodą ręcznie lub podłącza się ją bezpośrednio do wody, aby uzupełniała się automatycznie. Zanim kupisz kostkarkę do lodu musisz sprawdzić, które rozwiązanie będzie dla ciebie lepsze. Domową kostkarkę do lodu możesz też z łatwością dopasować do kolorystyki swojej kuchni, ponieważ urządzenia te występują w wielu barwach. Koszt takiej maszyny to od kilkuset do tysiąca złotych. To zdecydowanie bardziej ekonomiczna opcja niż kostkarka profesjonalna czy lodówka z kostkarką.

Kostkarka do lodu. Jaką wybrać?

Oczywiście kostkarki do lodu różnią się nie tylko kolorem, sposobem zasilania czy wielkością. Mają też różne formy chłodzenia. Kostkarki do lodu chłodzone wodą są bardziej wydaje i produkują krystaliczne kostki lodu. Ich atutem jest to, że sprawdzają się zarówno w niskich, jak i w wysokich temperaturach. Takie kostkarki do lodu można też bez problemu zabudować. Urządzenia chłodzone powietrzem produkują mniej lodu, a przy tym są większe. Zaletą tego typu maszyn jest to, że zużywają mniej wody i są tańsze w utrzymaniu. Do użytku domowego polecane są kostkarki do lodu chłodzone powietrzem.

Kostkarki do lodu mogą mieć też różną moc. To od niej zależy wydajność urządzenia. Te z większą mocą szybciej pracują. Ważna jest też długość cyklu pracy, która decyduje o tym, w jakim czasie zostanie wyprodukowany lód. Najlepsze są maszyny z kilkunastominutowym cyklem pracy. Jeśli nie lubisz nudy, możesz kupić kostkarkę do lodu, która będzie produkować lód w różnych kształtach i rozmiarach.

Są jeszcze dwie cechy, na które warto zwrócić uwagę. Pierwsza to głośność pracy, która ma znaczący wpływ na to, czy używanie kostkarki będzie komfortowe czy nie. Im cichsza kostkarka do lodu, tym lepsza. Pamiętaj o tym. I ostatnia rzecz to funkcja kruszenia lodu. Wbudowana kruszarka wiąże się z większym kosztem, ale jeśli lubisz drinki i napoje z kruszonym lodem, to warto w taką opcję zainwestować.

Kostkarka do lodu. Jak ją myć?

Kostkarka do lodu daje dużo radości, ale wiąże się też z obowiązkami. To, że produkcja lodu wymaga użycia wyłącznie wody, nie oznacza, że kostkarka do lodu nie potrzebuje czyszczenia. Tak jak wszystkie inne urządzenia AGD, również kostkarka do lodu musi być regularnie myta, ponieważ dostają się do niej patogeny, zarazki i inne zanieczyszczenia. To wszystko ma wpływ na zmianę smaku kostek lodu, a także odbija się negatywnie na zdrowiu osób, które korzystają z brudnej kostkarki. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że czyszczenie kostkarki do lodu to nic skomplikowanego.

Konkretne wskazówki dotyczące czyszczenia kostkarki do lodu znajdziesz w instrukcji obsługi swojego urządzenia. Pamiętaj zawsze, aby przed rozpoczęciem mycia, odłączyć kostkarkę do lodu od prądu. Następnie wyjmij koszyk z lodem i wylej wodę z pojemnika. Rozcieńcz w wodzie specjalny detergent i umyj nim dokładnie wszystkie części swojego urządzenia. Nie zapomnij o umyciu zewnętrznej obudowy kostkarki do lodu. Po zakończeniu mycia wytrzyj wszystko do sucha czystą ścierką bądź ręcznikiem papierowym. Jeżeli zauważysz wapienny osad w pojemniku na wodę, użyj dodatkowo odkamieniacza.

Producenci kostkarek do lodu zalecają mycie ich co najmniej raz na pół roku, a w okresach wzmożonej produkcji lodu, zdecydowanie częściej. Jeśli zależy ci na dobrym smaku kostek lodu i nie chcesz często odkamieniać pojemnika na wodę, używaj do niego przestudzonej wody przegotowanej albo przefiltrowanej wcześniej w dzbanku filtrującym. Taką możliwość dają oczywiście wyłącznie kostkarki zasilane wodą ręcznie.

Zobacz także:

Udostępnij artykuł
  • copy link

Przeczytaj też