Czas na orzeźwienie! Jaki shaker do drinków i napojów najlepiej wybrać?

Redakcja Smak.pl

Shaker do drinków i napojów to podstawowe narzędzie profesjonalnego barmana, ale nie tylko zawodowcy posługują się tymi naczyniami. Shakery do drinków coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Zastanawiasz się jaki shaker do drinków najlepiej wybrać? Podpowiemy ci.

Shaker do drinków
Źródło: Getty Images

Shaker do drinków i napojów kojarzy się z barmanem i pysznymi koktajlami, spotkaniami ze znajomymi i miło spędzonym czasem. Jednak nie zawsze jest możliwość spotkania się na mieście, a okazji do spotkań w domu w ciągu roku jest całkiem sporo – urodziny, imieniny, święta, rocznice, jubileusze, rodzinne spotkania. Dlatego shakery do drinków zaczęły gościć w naszych domach. Nie trzeba już wychodzić z domu, aby napić się smacznego drinka. Możemy przyrządzić go we własnym domu robiąc jednocześnie wrażenie na znajomych.

Shaker do drinków – co to jest?

Shaker do drinków to nic innego jak proste naczynie do robienia koktajli. Jego nazwa pochodzi od metody mieszania napojów w nim, a więc potrząsania. Jednak nie tylko o potrząsanie w sztuce przygotowywania drinków chodzi, ale także o nadanie im odpowiedniej temperatury, która ma ogromny wpływ na ostateczny smak drinków.

Standardowy shaker do drinków składa się z dwóch części: kubka i przykrywki, ale oczywiście to nie wszystko co można powiedzieć na temat ich budowy. Wśród shakerów do drinków wyróżnia się: trzyczęściowy, bostoński, francuski i shaker typu „TIN-TIN”. Zwykle wykonywane są one ze stali nierdzewnej lub szkła, ale w sklepach można dostać także shakery plastikowe. Są też shakery elektryczne.

Jaki shaker do drinków wybrać?

Najbardziej popularny jest shaker do drinków trzyczęściowy. To idealna opcja dla początkujących barmanów i osób o drobnych dłoniach. Składa się on z metalowego kubka, przykrywki z sitkiem i korka, który zakrywa sitko w czasie mieszania drinków. To idealne, bo łatwe w obsłudze, lekkie i poręczne narzędzie. Inny polecany osobom początkującym shaker do drinków to model francuski. Ten składa się z metalowego kubka i wykonanej z tego samego materiału pokrywki. Dla wygody warto dokupić do niego sitko barmańskie do filtrowania drinków.

Shaker „TIN-TIN” to kubek ze szklanicą, które wykonane są ze stali nierdzewnej. To opcja dla bardziej wprawionych barmanów. Jego ogromną zaletą jest możliwość kontrolowania temperatury przygotowywanego drinka. Stalowa konstrukcja naczynia sprawa, że napój znajdujący się wewnątrz znacznie wolniej nagrzewa się lub schładza. Najtrudniejszy w obsłudze jest shaker bostoński, który składa się z metalowego kubka i szklanej szklanicy barmańskiej. To opcja dla profesjonalistów. Do shakera „TIN-TIN” i bostońskiego zaleca się dokupienie sitka barmańskiego, które pozwoli na odcedzenie lodu czy kawałków owoców z drinka.

Shaker do drinków. Jak używać?

Bez względu na to jaki rodzaj shakera do drinków wybierzesz, przygotowywanie w nim koktajlu rozpoczyna się tak samo. Musisz dodać do naczynia wszystkie składniki z przepisu na dany koktajl, a następnie zamknąć shaker i energicznie nim potrząsnąć. W przypadku shakera trzyczęściowego jest to całkowity przepis na przygotowanie drinka.

Nieco inaczej sytuacja wygląda jeśli chcesz sporządzić drinka za pomocą shakera francuskiego. Dodajesz do niego składniki, zamykasz, energicznie potrząsasz, a następnie filtrujesz drinka przez sitko barmańskie, przelewając go do odpowiedniego kieliszka. Jeszcze bardziej skomplikowane jest używanie shakera bostońskiego i „TIN-TIN”. Po dodaniu do nich produktów z przepisu na drinka dopasowujesz szklanicę do kubka zwracając uwagę na to, aby dobrze je do siebie docisnąć. Energicznie potrząsasz naczyniem, ale musisz uważać na to jak je trzymasz, aby nie ogrzewać go nadmiernie dłońmi. O tym, że drink jest gotowy świadczy zimny kubek. Shakery tego typu otwiera się poprzez dynamiczne uderzenie dłonią w miejsce, w którym kubek łączy się ze szklanicą. Na koniec należy przefiltrować drinka przez sitko barmańskie.

Jaki shaker do białka?

Shaker do białka to nieco inny temat. Tego typu koktajle pije się zwykle po treningu. Do ich przygotowania potrzebny jest shaker, który może być wykonany ze szkła, metalu albo nawet plastiku. Jeśli stawiasz na plastikowy shaker do białka to zwróć uwagę na to czy wybrany przez ciebie produkt nie zawiera szkodliwych substancji jak ftalany lub BPA, czyli bisfenol A.

Jeżeli chcesz nosić ze sobą shaker do białka to najlepszy będzie ten plastikowy. Jest lżejszy od metalowego i znacznie bardziej trwały od szklanego. Kupując shaker do białka zwróć uwagę na to czy posiada wbudowane sitko, które sprawi, że twój koktajl białkowy zawsze będzie miał gładką konsystencję. Dostępne są też shakery do białka ze specjalnym pojemnikiem do odmierzania odpowiedniej porcji odżywki lub suplementów.

Zobacz także:

Udostępnij artykuł
  • copy link

Przeczytaj też