Jaki blender kielichowy wybrać? Przegląd najlepszych modeli

Redakcja Smak.pl

Blender kielichowy ma szerokie zastosowanie, najczęściej wykorzystywany jest do przygotowywania koktajli owocowych, warzywnych, kruszenia lodu, miksowania zmrożonych produktów, można przygotować w nim także masło orzechowe oraz sorbety. Chcesz kupić blender kielichowy, ale nie wiesz jak go wybrać i na co zwrócić uwagę? Przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedzi na swoje pytania.

gettyimages-1300335500-170667a
Źródło: Getty Images

Blender kielichowy to urządzenie, które ułatwia pracę w kuchni, w przeciwieństwie do maszynki do lodów, sprawdza się zarówno latem, jesienią, jak i zimą. Na rynku są dostępne dwa rodzaje blenderów ręczny – mały, zgrabny i poręczny sprzęt pomocny przy miksowaniu, rozdrabnianiu i mieszaniu, oraz kielichowy – większy sprzęt AGD, który nie tylko zmiksuje czy wymiesza, ale także rozkruszy mrożonki oraz lód, posieka owoce i warzywa, zmiksuje zupy.

Na co zwrócić uwagę kupując blender kielichowy?

Dobrze dobrany blender kielichowy posłuży wiele lat, dlatego też przed zakupem warto zastanowić się, na jakich funkcjach nam zależy, ile miejsca w kuchni możemy przeznaczyć na to urządzenie oraz jak wpasować go w styl naszej kuchni. Przed zakupem zwróć szczególną uwagę na poniższe informacje.

Rozmiar urządzenia

Rozmiar blendera kielichowego uzależnij od tego, do czego chcesz używać urządzenia oraz od wielkości rodziny. Na rynku są dostępne blendery z kielichem o pojemnościach od 1,25 litra do 2,9 litra, natomiast większość producentów produkuje kielichy 1,5 i 2 litrowe. W dużym kielichu bez problemu zmiksujesz zupę krem dla całej rodziny, przygotujesz koktajl na imprezę, a w mniejszym szybko i sprawnie przygotujesz sorbet, czy pesto. Hasło „im większy, tym lepszy” nie dotyczy blenderów kielichowych. Pamiętaj o tym, że im większy kielich, tym urządzenie jest mniej poręczne, trudniej przechować je w szafce. Dodatkowo blender z dużym, szkalnym kielichem jest ciężki, więc trudno będzie go przestawić np. w czasie sprzątania.

Materiał wykonania urządzenia i kielicha

Kolejnym ważnym aspektem wpływającym na wybór blendera stojącego jest materiał, z którego został wykonany. Na rynku spotkasz trzy materiały wykonania, które mają istotny wpływ na cenę oraz możliwości urządzenia. Tanie blendery są wykonane z tworzywa sztucznego (plastiku), można w nich przygotować koktajle, zmieszać składniki, zmiksować miękkie produkty. Plastikowy kielich nie nadaje się do kruszenia lodu oraz robienia domowych sorbetów. Plastikowe kielichy zmieniają kolor oraz często pękają. Trochę droższe są blendy ze szklanym kielichem. Można w nich przygotować więcej rzeczy niż w plastikowym. Uwaga! nie wszystkie blendery posiadające szklane kielichy mają funkcję kruszenia lodu. Jeśli zależy ci na tym, aby robić w blenderze zupy krem, czy miksować gorące płyny, sprawdź czy kielich wykonany jest z hartowanego szkła. Najdroższe są blendery wyposażone w dzbanki z tritanu, dzięki temu są odporne na zarysowania, pęknięcia, nie wchodzą w reakcje chemiczne z produktami. Taki blendery są zazwyczaj lżejsze, od tych ze szklanym kielichem.

Noże

Kupując blender kielichowy, zwróć uwagę na wygląd i liczbę noży. Blendery kielichowe najczęściej mają 6 lub 8 noży. Im więcej noży, tym szybciej zmiksujesz i rozdrobnisz produkty, ale większa liczba noży to także trudniejsze wyjmowanie przygotowanej masy, oraz trudniejsze mycie kielicha. Ważnym aspektem jest także samo położenie noży, najlepiej gdy są umiejscowione nisko, wtedy nie podchodzi pod nie produkt, a miksowanie, blendowanie jest bardziej skuteczne.

Moc urządzenia

Jeśli w przypadku wielkości urządzenia powiedzenie „im większy, tym lepszy” nie ma racji bytu, tak w sprawie mocy sprawdza się w stu procentach. Wybierając blender postaw na urządzenie o największej mocy (na rynku znajdziesz urządzenia o mocy od 300 do 2000 W). Moc jest ważna, szczególnie gdy planujesz produkcję masła orzechowego, humusu, domowych sorbetów czy częste kruszenie lodów. Co prawda producenci zapewniają, że urządzenie o mocy 500 W poradzi sobie z tymi zadaniami (nie negujemy tego, pytamy tylko o to, o czym nie przeczytamy opisie urządzenia, czyli po jakim czasie silnik spali się z przeciążenia).

Wygląd

Blender kielichowy to zakup na lata, dlatego też warto pomyśleć o urządzeniu, które będzie mocne, praktyczne, ale i dopasowane do stylu kuchni. Rynek proponuje szeroki wybór urządzeń o ciekawym designie, wiec każdy znajdzie coś dla siebie.

Cena

Cena blenderów kielichowych jest ściśle związana z materiałem, z którego powstał kielich, ilością funkcji, wielkością oraz mocą. Ceny blenderów kielichowych wahają się od 120 zł. do 1200 zł.

Ranking blenderów kielichowych, czyli na które urządzenia warto zwrócić uwagę?

1. Tefal Perfectmix+ BL811D38: moc 1200 W, kielich z hartowanego szkła, pojemność 1,5 litra, 6 ostrzy, funkcja kruszenia lodu, łatwa obsługa, duże obroty, regulacja obrotów, system chłodzenia silnika, blokada startu w przypadku, gdy kielich jest źle zamontowany, program automatycznego oczyszczania, można myć w zmywarce wybrane elementy. Wada: bardzo głośny. Cena: 365 zł.

2. Philips Avance Collection HR3655/00: moc 1400 W, kielich ze szkła, pojemność 2 litry (dodatkowo w zestawie 2 nietłukące się bidony tritanowe o pojemności 600 ml), funkcja ucierania, miksowania, kruszenia lodu, ubijania, ucierania, program do robienia smoothie, wyjmowane ostrza, regulacja obrotów, kielich można myć w zmywarce. Wada: głośny. Cena: 670 zł.

3. Eldom Nutri BLN700: moc 700 W, kielich plastikowy, pojemność 0,6 litra, funkcja mieszania, miksowania, kruszenia lodu, funkcja chłodzenia silnika, system chroniący przed przypadkowym uruchomieniem, wymienne ostrza do produktów suchych i mokrych. Wada: niska moc. Cena: 170 zł.

4. Camry CR 4058: moc 1500 W, kielich ze szkła, pojemność 1,5 litra, czteroramienne ostrza, funkcja ucierania, mielenia, siekania, kruszenia lodu (w zestawie mniejszy rozdrabniacz do mielenia kawy) regulacja obrotów. Wada: ma problem z blendowaniem suchych składników. Cena: 240 zł.

Zobacz także:

Udostępnij artykuł
  • copy link

Przeczytaj też