Rodzaje kieliszków do drinków i koktajli. Jakie kieliszki wybrać do jakiego alkoholu?

Redakcja Smak.pl

Różnorodność kieliszków do drinków może wprawić w zakłopotanie. Jeśli nie chcesz popełnić faux pas, dowiedz się, jakie kieliszki do drinków dobrać do danego alkoholu. Ta wiedza może ci się przydać zarówno jako gospodarzowi spotkania, jak i w czasie uroczystości czy imprez, na których jesteś gościem.

kieliszki
Źródło: StockFood / Agencja Free

Są dwa rodzaje kieliszków, które bez wątpienia rozróżnia każdy. To klasyczny mały kieliszek, z którego pije się np. wódkę oraz kieliszek tzw. lampka do wina. Charakterystyczne są też kieliszki do szampana i likieru. Trudności zaczynają się, kiedy próbujemy rozróżnić kieliszki do drinków. Musisz wiedzieć, że odpowiedni dobór kieliszków do drinków to nie tylko kwestia wiedzy, ale także gwarancja jakości przygotowywanego napoju. Choć może wydawać się to nieprawdopodobne, od wielkości i kształtu kieliszków do drinków zależy ich aromat i smak.

Generalnie kieliszki do drinków dzielą się na dwa podstawowe typy. To kieliszki do long drinków, czyli tych, w których alkohol łączy się z innymi napojami, oraz kieliszki do short drinków, w których alkohol podaje się bez dodatków lub rozcieńczony niewielką ilością innego napoju.

Kieliszki do short drinków

Kieliszki do short drinków mają pojemność do maksymalnie 150 ml. Nie są wielkie, ale trzeba pamiętać, że short drinki to mocne trunki, ponieważ zawarty w nich alkohol rozcieńcza się niewielką ilością innego napoju. Najbardziej charakterystyczne szkło tego rodzaju to szeroki kielich stojący na długiej i smukłej nóżce.

Spośród kieliszków do short drinków wyróżnia się m.in. kieliszki do Martini. Mają one kielich w kształcie odwróconego i mocno spłaszczonego stożka opartego na smukłej nóżce. W takich kieliszkach najczęściej podaje się słynne martini, czyli gin z wermutem i lodem. Dodatkiem do Martini jest zwykle, charakterystyczna dla tego drinku, oliwka na wykałaczce. Kształt tego typu kieliszków do drinków, a właściwie koktajli, zapobiega ogrzewaniu napoju podczas picia. W takich kieliszkach do drinków poza martini serwuje się także koktajle Manhattan czy Metropolitan.

Drugi rodzaj kieliszków do short drinków to kieliszki do Margarity, czyli Tequili z likierem Triple sec oraz sokiem z limonki. Mają one bardzo szeroki kielich na długiej i smukłej nóżce. Brzegi tego kieliszka posypuje się solą.

Jakie kieliszki do long drinków?

Kolejna grupa to kieliszki do long drinków, w których alkohol jest mocno rozcieńczany z innymi napojami, a więc są słabsze. Właściwie są to wysokie, smukłe szklanki. Mają pojemność 200-350 ml. Szklanki highball to te niższe – gładkie lub zdobione. Podaje się w nich Mojito, Krwawą Mary, Gin & Tonic czy Long Island Iced Tea. Wyższe i jeszcze bardziej smukłe to szklanki Collins, w których serwuje się m.in. drinki Tom Collins na bazie ginu, soku z cytryny i wody gazowanej. Tego typu kieliszki do drinków mają objętość 350 ml – 410 ml.

Niektóre long drinki podaje się w szklankach hurricane o pojemności do 600 ml. Kielich tych szklanek ma kształt szkła lampy naftowej, a opiera się on na krótkiej nóżce. Nazwa tych kieliszków nie jest przypadkowa – kojarzy się z huraganem, ponieważ dawniej w czasie huraganów stosowano lampy naftowe do oświetlania pomieszczeń. Tego typu kieliszki do drinków są używane do przygotowywania efektownych koktajli takich jak Pina Colada, Żar Tropików czy Sex on The Beach.

Są jeszcze szklanki parfait. Smukłe, na krótkiej nóżce o kielichu w kształcie tulipana. W takich kieliszkach do drinków serwuje się napoje owocowe lub mieszkanki likierów łączonych z innymi alkoholami. Podaje się w nich także lodowe desery.

Kieliszki do drinków na gorąco i shotów

Najmniejsze kieliszki o pojemności ok. 50 ml służą do podawania shotów. W Polsce nazywa się je po prostu kieliszkami do wódki, ale podaje się w nich również maleńkie, lecz mocne drinki. W takich kieliszkach serwowany jest np. Wściekły Pies, a więc wódka z sokiem malinowym i sosem tabasco, czy też Ognisty Karaluch składający się z Tequili, rumu i likieru Kahlua. Karalucha czyli Cucaracha podaje się po podpaleniu zawartości kieliszka, a pije się go przez słomkę.

Oczywiście short drinki, long drinki i shoty to nie jedyne alkoholowe mieszanki, jakie można serwować za barem. Wśród alkoholowych koktajli są jeszcze hot drinki, a więc drinki na gorąco. Są one popularne przede wszystkim w chłodne dni, a podaje się je w wykonanych z grubego szkła szklankach z uszkiem tzw. szklankach irlandzkich. Kielich tego typu szklanek opiera się na grubej nóżce. Nazwa tych szklanek pochodzi od kawy po irlandzku, którą również serwuje się w tego typu szkle.

Zobacz także:

Udostępnij artykuł
  • copy link

Przeczytaj też