Jaki grill gazowy wybrać do domu i ogrodu? Ranking grilli gazowych

Redakcja Smak.pl

Grill gazowy zyskuje coraz większą popularność wśród Polaków. Nic dziwnego grill gazowy ma wiele zalet, do najpopularniejszych zaliczamy: szybkość rozpalania, unikalny smak potraw oraz łatwiejsze grillowanie, niż w przypadku grilla węglowego. Oferta grilli gazowych jest szeroka, dlatego podpowiadamy jaki grill gazowy wybrać do domu i ogrodu. Poznaj, ranking grilli gazowych. Zastanawiasz się nad kupnem grilla gazowego? Koniecznie przeczytaj poniższe wskazówki.

gettyimages-1333386963-170667a
Źródło: Getty Images

Czy grill gazowy jest zdrowy?

Od pewnego czasu trwają debaty, który grill jest lepszy dla naszego zdrowia, czy grill węglowy, czy gazowy. Z analiz wynika, że potrawy przygotowane na grillu gazowym są zdrowsze. Dzieje się tak z jednej przyczyny. Podczas grillowania na węglu lub brykiecie, tłuszcz, który wytapia się w czasie obróbki spada na rozżarzone węgle i zaczyna wydzielać substancje niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Dodatkowo stosując chemiczne rozpałki do grilla węglowego możesz dostarczyć kolejną dawkę szkodliwych substancji do organizmu, wiec jeśli posiadasz grill węglowy lub chcesz go kupić pamiętaj o tym, aby na ruszt włożyć mięso, warzywa lub rybę dopiero, gdy rozpałka wypali się do końca. Potrawy grillowane na grillu gazowym są bardzo smaczne i aromatyczne, a dodatkowo zdrowsze, ponieważ tłuszcz nie spada na węgiel (grille gazowe ze stali nierdzewnej posiadają w wyposażeniu miseczkę, do której spływa wytopiony tłuszcz). Dbając o zdrowie swoje, domowników i gości postaw na grill gazowy.

Jak działa grill gazowy?

Mechanizm działania grilli gazowych jest podobny, do odpalenia grilla potrzebna jest butla gazowa (wielkość uzależnia się od częstotliwości grillowania), która musi być połączona reduktorem, po połączeniu należy odkręcić zawór, który jest na butli, następnie otworzyć pokrywę grilla i rozpalić wszystkie palniki. Przykryć pokrywę i palić grill przez 10 minut. Przed pierwszym grillowaniem należy umyć ruszt i pozostałe elementy grilla. Po skończonym grillowaniu należy zamknąć zawór znajdujący się na butli. Szczegóły obsługi, podłączenia butli i pierwszego użycia znajdziesz w instrukcji wybranego modelu.

Zalety grilla gazowego

1. Potrawy przygotowane na grillu gazowym są zdrowsze.

2. Do rozpalenie grilla gazowego nie potrzebujesz chemicznych rozpałek.

3. Grill gazowy nie dymi.

4. Wielkość grilla możesz dobrać do swoich potrzeb.

Na co zwrócić uwagę wybierając grill gazowy?

1. Miejsce grillowania

Wybierając grill gazowy w pierwszej kolejności pomyśl, gdzie będziesz grillować. Na balkonie, tarasie czy ogrodzie. A może potrzebujesz jednego urządzenia, które wykorzystasz w każdym z tych miejsc? Jeśli tak, to postaw na mobilny grill gazowy. Jego rozmiar pozwoli na to, aby zabrać go na camping, działkę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić go także na balkonie lub tarasie.

2. Ilość biesiadników

Przed zakupem grilla zastanów się jak często i dla ilu osób będziesz urządzać barbecue. Im większy grill, tym większa ilość palników i rusztu, na którym możesz przygotować większą lub mniejszą ilość potraw w jednym czasie. Jeśli myślisz o grillu dla siebie i domowników, pomyśl o mobilnym grillu gazowym.

3. Akcesoria i dodatkowe funkcje

Grille gazowe posiadają wiele dodatkowych funkcji i akcesoriów. Przed zakupem zastanów się, czy zależy Ci na bocznych blatach lub bocznej kuchence, funkcji obrotowego rożna, podzielonym ruszcie, pokrowcu na urządzenie itd.

4. Wielkość grilla

Wielkość grilla gazowego uzależnij od miejsca, które posiadasz, częstotliwości grillowania i ilości gości. Na rynku można kupić wiele rodzajów grilli gazowych o mniejszych wymiarach, mowa o grillach mobilnych, grilli o średnim rozmiarze, mowa o grillach bez dodatkowych funkcji oraz bardzo duże grille gazowe, które posiadają np. boczne kuchenki i/lub blaty.

5. Cena

Cena to jeden z najważniejszych czynników, które decydują o ostatecznym wyborze grilla. Koszt grilli gazowych waha się od około 200 zł aż do 5 tysięcy. Na koszt wpływa: rodzaj materiału, z którego grill jest zrobiony, wielkość rusztu, dodatkowe funkcje i akcesoria.

Grille gazowe ranking ze względu na wielkość, wyposażenie i cenę

Grill gazowy mobilny

1. Teesa Grill Ogrodowy Gazowy BBQ 1000. Grill posiada jeden palnik o mocy 3,6 kW oraz ruszt o powierzchni grillowania 46,5 x 33 cm. Cena: 323 zł.

2. Grill gazowy przenośny turystyczny stołowy składany 4,2 kW GG0103. Mały kompaktowy, składany grill. Cena: 430 zł.

3. Grill gazowy turystyczny Outwell Colmar Gas Grill. Mały, funkcjonalny i wydajny grill. Cena: 560 zł.

Grill gazowy z żeliwnym rusztem

1. Grill Gazowy Koler Relish v1 Compact 9,6kW. Grill posiada 3 palniki, 2 ruszty. Wykonany ze stali nierdzewnej. Cena: 1 499 zł.

2. Grill Gazowy Koler Relish v2 5 palników 16kW. Grill posiada 5 palników, 2 ruszty. Cena: 2 499 zł.

3. Grill Gazowy Koler Relish v4 5 palników 17,2kW. Grill posiada 5 palników, 3 ruszty. Cena: 3 399 zł.

Zobacz także:

Udostępnij artykuł
  • copy link

Przeczytaj też