Nóż Santoku. Do czego służy i jak go używać?

Redakcja Smak.pl

Nóż Santoku pochodzi z Japonii. Do Europy, w tym również Polski, przywędrował wraz z sushi i z roku na rok staje się coraz bardziej popularny nie tylko w profesjonalnych kuchniach, ale także tych domowych. Sprawdź do czego służy nóż Santoku i jak go używać.

Nóż Santoku.
Źródło: Getty Images

Nóż Santoku to wynalazek XX wieku. Opracowany został w Japonii w latach 40. i okazał się idealnym narzędziem dla osób, które lubią urządzenia uniwersalne. Jeśli jeszcze nie masz go w swojej kuchni spróbujemy przekonać cię, że to błąd, który będziesz chcieć naprawić natychmiast.

Noże Santoku są droższe od zwykłych noży, ale warto w nie zainwestować, aby usprawnić sobie przygotowywanie posiłków. Jednym nożem Santoku pokroisz, posiekasz i poszatkujesz zarówno mięso jak i warzywa czy owoce. Ten sam nóż Santoku świetnie sprawdzi się także przy filetowaniu ryb.

Nóż Santoku. Co to jest?

Nóż Santoku to połączenie dużego noża szefa kuchni z małym tasakiem kuchennym. Składa się on z prostego ostrza zakończonego łagodnym łukiem ze spiczastym czubkiem, łączącym krawędź tnącą z grzbietem noża. Dzięki temu nóż Santoku jest bardzo ostry i precyzyjny. Ostrze noża Santoku może mieć różną długość. Mniejsze modele osiągają zwykle od 13 cm do 14 cm długości ostrza, a większe od 16 cm do 20 cm. Są też modele uniwersalne, których ostrze osiąga długość od 15 cm do 18 cm.

Ponadto, niektóre noże Santoku mają charakterystyczne wgłębienia na ostrzach, które nazywane są - granton. Dzięki nim zmniejsza się tarcie w czasie krojenia produktów. To bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie, bowiem dzięki nim krojone składniki nie przyklejają się do ostrza, a to zdecydowanie usprawnia pracę z wszelkiego rodzaju produktami spożywczymi. Modele noży Santoku ze żłobieniami są nieco droższe, ale naprawdę warto w nie zainwestować.

Kolejną rzeczą, którą musisz wiedzieć o nożach Santoku, jest to, że nawet długie krojenie nimi twardych produktów nie powoduje bólu i zmęczenia dłoni. To zasługa jego specjalnej budowy i ergonomicznej rączki, która została opracowana z iście japońską precyzją, właśnie z myślą o długotrwałej pracy w kuchni. Jednak sama ergonomia rączki noża Santoku to nie wszystko. Jeśli chcesz mieć idealny nóż Santoku w swojej kuchni wybierz ten, którego rączka wykonana została z dobrej jakości drewna bądź antypoślizgowego tworzywa sztucznego, które nie będzie przyjmować wilgoci i soków z krojonych artykułów spożywczych.

Nóż Santoku. Do czego służy?

Nóż Santoku doskonale radzi sobie zarówno z szybkim krojeniem mięsa, siekaniem jak i szatkowaniem warzyw czy owoców, a nawet z filetowaniem ryb. Używając w swojej kuchni noża Santoku możesz posługiwać się różnymi technikami krojenia np. do siebie i od siebie, a także krojeniem niskim i wysokim. Doceniają to przede wszystkim zawodowi kucharze, ale ty jako szef swojej domowej kuchni, dzięki nożom Santoku możesz poczuć się jak profesjonalista ucząc się różnych sposobów krojenia.

Decydując się na nóż Santoku możesz kupić jeden uniwersalny, ale dla większej wygody warto wybrać zestaw, w którym znajdziesz mniejsze i większe noże Santoku. Te mniejsze są idealne do krojenia, siekania i szatkowania warzyw i owoców. Większe noże Santoku służą do pracy z mięsem i rybami. Pamiętaj, że z pomocą noża Santoku przygotujesz w domu każde danie z menu japońskiego, śródziemnomorskiego czy też typowo polskiego, np. sushi, sałatkę jarzynową, a także zgrabne schabowe.

Nóż Santoku. Jak go używać?

Specyficzna budowa noża Santoku, której zawdzięcza on swoją precyzję, przysparza jednocześnie nieco problemów początkującym kucharzom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nożami Santoku. Początkowo posługiwanie się nimi nie jest łatwe ze względu na wielkość, wagę i nietypowy kształt noży Santoku. Jednak nie ma się co zrażać i poddawać. Warto trenować, aby dojść do wprawy. Pamiętaj, że nożem Santoku kroi się pionowo za pomocą pojedynczych ruchów.

Noże Santoku wymagają też specjalnego traktowania. Ostrzy się je pod kątem 9-12 stopni, przesuwając ostrze po całej długości kamienia do ostrzenia. Noże klasyczne ostrzy się dwustronnie, ale są jeszcze noże Santoku ostrzone jednostronnie, które dodatkowo należy szlifować i polerować. Warto wiedzieć, że noże Santoku wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej rzadziej wymagają ostrzenia.

W czasie krojenia czy szatkowania nożem Santoku trzeba go często wycierać i przemywać, a po zakończeniu pracy dokładnie umyć i osuszyć. Nigdy nie zapominaj o tym, aby w czasie mycia i wycierania noża Santoku nie dotykać jego ostrza palcami, a jeżeli się to zdarzy, zetrzyj natychmiast odcisk palca, aby w jego miejscu nie pojawiła się rdza.

Zobacz także:

Udostępnij artykuł
  • copy link

Przeczytaj też