Mikser czy robot planetarny? Który wybrać i czym kierować się przy wyborze?

Redakcja Smak.pl

Gotowanie i pieczenie sprawia ci radość? Lubisz spędzać czas w kuchni, jednocześnie chcesz zaoszczędzić trochę czasu? Pomyśl o zakupie nowoczesnego miksera kuchennego lub robota planetarnego, dzięki tym urządzeniom przygotujesz ulubione dania w szybkim tempie. Przeczytaj ten poradnik i dowiedz się jakie zalety i wady ma mikser i robot planetarny oraz na co zwrócić uwagę wybierając dany sprzęt.

mikser
Źródło: StockFood / Agencja Free

Robot planetarny to zaawansowane urządzenie kuchenne zakwalifikowane do grupy małego AGD. Robot to urządzenie wolnostojące, więc nie wymaga umieszczania go w zabudowanych szafkach. Robot planetarny posiada silnik, więc konieczne jest podłączenie go do prądu. Nazwa i działanie urządzenia są inspirowane ruchem planet, które krążą wokół siebie i wokół własnej osi, dzięki temu urządzenie jest bardzo precyzyjne i w szybkim tempie wykonuje swoje zadania. Roboty planetarne posiadają wiele funkcji przydatnych do pracy w kuchni. Większość producentów wyposaża urządzenia w standardowe funkcje, dzięki którym ubijesz jaja, białka, śmietanę, wymieszasz poszczególne składniki, wyrobisz ciasto, pokroisz, poszatkujesz warzywa i owoce itd. Zatem w standardowym wyposażeniu robotów planetarnych znajdziesz końcówki do ubijania, mieszania oraz hak do wyrabiania ciasta. Akcesoria, które dostaniesz w zestawie, mogą różnić się w zależności od rodzaju urządzenia i producenta. Na rynku dostępne są także zaawansowane roboty planetarne, dzięki, którym ugotujesz lub podgrzejesz poszczególne dania.

Na co zwrócić uwagę kupując robota planetarnego?

  1. Moc urządzenia to podstawowy parametr, na który trzeba zwrócić uwagę. Im większa moc, tym szybsze obroty, a co za tym idzie sprawniejsze przygotowanie danego zadania. Producenci oferują urządzenia o różnej mocy, dobry robot planetarny do użytku domowego powinien mieć nie mniej niż 1000 W.
  2. Materiał wykonania to kolejny element, o który warto zapytać sprzedawcę. Zasadniczo obudowy robotów planetarnych są wykonane z metalu, a różnice dotyczą materiału wykonania misy oraz mieszadeł. Mieszadła wykonane są z aluminium lub stali nierdzewnej (oba materiały są mocne i trwałe). Jeśli chodzi o misy, producenci postawili na trzy materiały: plastik, szkło i metal (plastik po pewnym czasie może zmatowieć i odbarwić się, szkło i metal to trwałe materiały, ale mają wpływ na wagę urządzenia).
  3. Funkcje urządzenia mogą różnić się w zależności od modelu i producenta. Zazwyczaj w standardowym zestawie znajdziemy końcówki do ubijania, mieszania oraz hak do wyrabiania ciasta. Poszczególne modele mogą mieć także końcówki do makaronu, kiełbas, szatkowania, kruszenia lodu i wiele innych.
  4. Pojemność misy - na rynku są dostępne misy od 3,5 do 7 litrów, dlatego też ten parametr należy przeanalizować w odniesieniu do własnych potrzeb.

Zalety robota planetarnego

Największą zaletą robota kuchennego jest wszechstronność działania. Zastosowanie jest szerokie i obejmuje między innymi: ubijanie jaj, białka i śmietany; mielenie kawy oraz nasion; blendowanie warzyw i owoców; ważenie poszczególnych składników; mieszanie; miksowanie; kruszenie lodu, a także wyrabianie ciasta. Kolejną zaletą jest fakt, że pozbywasz się z kuchni kilku mniejszych sprzętów na rzecz jednego większego. Warto także podkreślić, że roboty planetarne mają tak ciekawy i nowoczesny wygląd, że większość z nich stanowi ozdobę kuchni.

Minusy robota planetarnego

Do minusów można zaliczyć wagę urządzenia - w zależności od rodzaju robota, wielkości misy oraz materiału, z którego są wykonane poszczególne elementy, mogą ważyć nawet 14 kg. Nie bez znaczenia jest także wielkość maszyny - niestety roboty planetarne są duże, dlatego też decyzję zakupową uzależnij od tego, ile miejsca w kuchni możesz przeznaczyć na przechowywanie. Należy wspomnieć także o cenie - roboty planetarne z bogatym wyposażeniem są drogie i potrafią kosztować nawet 5000 zł.

Mikser kuchenny z misą to urządzenie służące do ucierania, ubijania i mieszania ciast oraz innych składników spożywczych. Mikser jest poręcznym i kompaktowym urządzeniem o niewielkiej wadze. W zależności od modelu może posiadać misę, która obraca się wokół własnej osi. Obudowa miksera wykonana jest zazwyczaj z tworzywa sztucznego, natomiast końcówki zrobione są z metalu. Miksery wyposażone są w różne akcesoria, dzięki którym w szybki sposób ubijesz i wymieszasz składniki na ciasto.

Na co zwrócić uwagę kupując mikser?

  1. Podstawowym parametrem jest moc urządzenia, im większa, tym lepsza, więc jeśli planujesz wyrabiać twarde ciasto za pomocą miksera postaw na urządzenie, które ma moc nie mniejszą niż 400 W.
  2. Końcówki i dodatkowe akcesoria wpływają na ilość zadań, które może wykonać urządzenie. W standardzie powinniśmy otrzymać trzepaczkę i mieszadło do ciasta.

Zalety miksera kuchennego

Do zalet miksera z misą można zaliczyć wagę, rozmiar oraz cenę. Miksery są małe, poręczne i tanie - ceny zaczynają się od 149 zł. Dodatkowym atutem jest fakt, że końcówki oraz misę można myć w zmywarce.

Wady miksera kuchennego

Analizując wady miksera w odniesieniu do robota planetarnego, należy wspomnieć o ograniczonych funkcjach. Robot planetarny to zaawansowane urządzenie z nowoczesnymi funkcjami, których niestety nie znajdziemy nawet w najlepszym mikserze.

Mikser czy robot planetarny?

Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ decyzja musi być poprzedzona analizą indywidualnych potrzeb. Jeśli zależy ci na wielofunkcyjnym urządzeniu dzięki, któremu pozbędziesz się kilku mniejszych urządzeń, a do tego możesz pozwolić sobie na wydanie większej kwoty postaw na robota planetarnego. Jeśli natomiast lubisz piec ciasta i nie zależy ci na dodatkowych funkcjach, wybierz dobrej jakości mikser z misą.

Zobacz także:

Udostępnij artykuł
  • copy link

Przeczytaj też