back to recipe
Smak

Dżem z mirabelek — smak, który przywoła wspomnienia z dzieciństwa

Dżem z mirabelek
Źródło: GettyImages

Składniki

Dżem z mirabelek

  • 2 kg Mirabelki
  • 3 łyżki Sok z cytryny
  • 0.75 kilogram Cukier
  • 1 laska Wanilia

Przygotowanie

  1. 1

    Do przygotowania dżemu z mirabelek polecamy wybrać dojrzałe śliwki. Cały sukces tego przetworu tkwi w dobrych, mięsistych owocach o intensywnym zapachu. Dzięki temu konsystencja dżemu z mirabelek nie okaże się zbyt rzadka.

  2. 2

    Owoce dokładnie umyj i osusz za pomocą ręcznika papierowego, a następnie je wypestkuj. Jeśli posiadasz w domu laskę wanilii to na tym etapie przekrój ją na pół i wydobądź z niej ziarna. 

  3. 3

    Przygotowane owoce przełóż do głębokiego naczynia, np. miski i zasyp cukrem (najlepiej brązowym). Wymieszaj całość i odstaw na ok. 12 godzin w chłodne miejsce — w takie, do którego nie docierają promienie słoneczne. Najwygodniej przygotować owoce z cukrem wieczorem i zostawić je na noc na blacie kuchennym. W tym czasie mirabelki puszczą sok.

  4. 4

    Po 12 godzinach zawartość naczynia przełóż na patelnię i smaż owoce na średnim ogniu. Teraz możesz dorzucić ziarna wanilii. Gdy tylko owoce stracą swój intensywny kolor, a konsystencją zaczną przypominać dżem, dodaj sok wyciśnięty z cytryny i starannie wymieszaj zawartość patelni.

  5. 5

    Tak przygotowany gorący dżem z mirabelek przelej do wyparzonych wcześniej słoików (dowolnej wielkości). Możesz wykorzystać kilka małych słoiczków, by móc obdarować najbliższych swoim pysznym dżemem z mirabelek. Gotowy przetwór możesz przechowywać nawet przez kilka tygodni, a jeśli chcesz, by spędził w Twojej spiżarce więcej czasu — należy go zapasteryzować. Jesteśmy przekonani, że zniknie on już w pierwszych tygodniach, przez wzgląd na wyjątkowy smak.

     

    Jeśli szukasz przepisów na inne domowe dżemy — koniecznie zerknij na pozostałe propozycje. Może zainteresować Cię także przepis na dżem ze śliwek węgierek.