Pleśniak tradycyjny krok po kroku

Ciasto pleśniak
Źródło: GettyImages

Składniki

Składniki na ciasto

  • 500 g Mąka pszenna tortowa
  • 300 g Masło
  • 5 sztuk Żółtko
  • 100 g Cukier puder
  • 2 łyżeczki Proszek do pieczenia
  • 2 łyżki Kakao

Składniki na bezę

  • 5 sztuk Białko jajka
  • 220 g Cukier
  • 2 łyżki Mąka ziemniaczana

Pozostałe składniki

  • 600 g Dżem porzeczkowy
  • 2 łyżki Cukier puder

Przygotowanie

  1. 1

    Co zrobić, żeby przygotować ciasto? Do miski należy wsypać 500 g mąki pszennej tortowej oraz dwie łyżeczki proszku do pieczenia. Mąkę wcześniej należy przesiać dokładnie przez sitko. Do tej mieszanki dodajemy także 100 g cukru pudru.

  2. 2

    Do miski wbijamy pięć żółtek, białka pozostałe po oddzieleniu żółtek będą potrzebne później na pianę. Co bardzo ważne, białka muszą być idealnie oddzielone i nie może w nich pozostać ani trochę żółtka. Do miski wkładamy również pokrojone na mniejsze części masło.

  3. 3

    Łączymy wszystkie składniki w misce. Można to zrobić wyrabiając je rękami lub za pomocą łopatek do wyrabiania ciast w robocie kuchennym. Co ważne, ciasto należy ugnieść szybko, ponieważ temperatura dłoni może ocieplić zawarte w cieście masło. Z wyrobionego ciasta tworzymy kulę i dzielimy ją na trzy równe kawałki. Jedna z części – ta idąca na spód ciasta – może być nieco większa, wtedy pleśniak będzie miał wyższy spód.

  4. 4

    Jak na przekładańca przystało, bierzemy się za przygotowanie blatu. Pierwszą część ciasta umieszczamy w misce i dodajemy do niej 30 g kakao. Wyrabiamy za pomocą robota do momentu, w którym składniki się połączą, a ciasto będzie miało równomierny, ciemnobrązowy kolor.

  5. 5

    Dwie kule ciasta – jedną ciemną, drugą jasną, owijamy osobno w folię spożywczą i chowamy do zamrażarki.

  6. 6

    Trzecią kulę ciasta wykorzystujemy jako spód naszego pleśniaka. Wykładamy nim denko formy – na przykład tortownicy o średnicy 28 cm, na wcześniej wyłożony papier do pieczenia. Spód nie powinien być za gruby.

  7. 7

    Rozgrzewamy piekarnik do 170 stopni C i pieczemy spód przez około 10 minut, ale można opuścić ten etap i piec ciasto także bez podpieczonego wcześniej spodu.

  8. 8

    Na podpieczony spód wykładamy dżem z czarnej porzeczki, ale może być także inny – wedle uznania i gustu.

  9. 9

    Z zamrażarki wyjmujemy brązowe, kakaowe ciasto i ścieramy je zimne na tarce o dużych oczkach. Następnie rozkładamy je równo na spód z dżemem.

  10. 10

    Czas wziąć się za zrobienie bezy z piany z białek. Białka ubijamy mikserem na sztywną pianę – opcjonalnie można do masy dodać szczyptę soli. Gdy białko zacznie przypominać wyglądem puszystą pianę, dodajemy do niej cukier o drobnej rafinadzie – po jednej łyżce, tak aby dodać 220 g. Do gotowej piany dodajemy jeszcze dwie łyżki skrobi ziemniaczanej i przez chwilę je jeszcze ubijamy.

  11. 11

    Ubitą pianę rozkładamy równomiernie na całej powierzchni ciasta.

  12. 12

    Wyjmujemy z zamrażarki kulę jasnego ciasta i ścieramy na tarce o szerokich oczkach.

  13. 13

    Ciasto pleśniak jest już gotowe do pieczenia. Piekarnik powinien mieć temperaturę 175 stopni C, i być w trybie grzania góra/dół. Ciasto pieczemy przez 40 minut, ale po upieczeniu, przez godzinę powinno pozostać w zamkniętym piekarniku, bo w przeciwnym razie beza opadnie.

  14. 14

    Na koniec oprószamy ciasto pleśniak cukrem pudrem i kroimy dopiero, kiedy całkiem wystygnie.

    Zobacz także:

Smacznego

Oceń przepis
REKLAMA

Przeczytaj też