Pyszna nalewka z winogron, której musisz spróbować

Nalewka z winogron
Źródło: GettyImages

Składniki

Nalewka z winogron

  • 250 ml Spirytus
  • 400 g Cukier
  • 1 kg Winogrona
  • 500 ml Wódka 40%

Przygotowanie

  1. 1

    Wybrany rodzaj winogron dokładnie umyj pod bieżącą wodą. Możesz postawić na jeden gatunek lub pomieszać np. jasne z ciemnymi owocami. Starannie oczyszczone winogrona przełóż do dużego słoja — sugerowaną pojemnością jest naczynie na 2,5 l zawartości. 

  2. 2

    Do słoja z winogronami wlej wódkę, a dopiero po niej spirytus. Bardzo ważne jest zachowanie podanej kolejności. Kiedy w szklanym słoju znajdzie się alkohol, zakołysz naczyniem, by składniki dobrze się wymieszały, a  trunek dotarł w każde miejsce. Następnie mocno zakręć słoik z nalewką z winogron i odłóż na najbliższe 3 tygodnie.

  3. 3

    Po upływie 21 dni — odlej do drugiego słoja czystą nalewkę, zakręć i odstaw. Do naczynia z winogronami wsyp teraz cukier, delikatnie nim zamieszaj i ponownie zakręć, odstawiając słoik w zacienione miejsce, na co najmniej 7 dni. Warto codziennie mieszaj owoce z cukrem, by dobrze się rozpuścił. Ilość cukru powinieneś dopasować do tego, jak słodkie są zastosowane w przepisie winogrona. Jeśli używasz ciemnych, słodkich winogron, sugerujemy dodać znacznie mniej słodzidła, niż ilość, która została podana w przepisie. Dzięki temu nalewka z winogron będzie smaczniejsza.

  4. 4

    Słój z owocami i słodkim syropem uzupełnij odstawioną wcześniej, czystą nalewką. Wymieszaj dokładnie całość i przelej przez sitko do drugiego słoja. Owoce pozostałe z przygotowania nalewki są do wyrzucenia — możesz jednak wycisnąć resztę nalewki znajdującą się w winogronach. Aby to zrobić, wystarczy, że przefiltrujesz je przez ściereczkę muślinową lub klasyczną tetrę. Pamiętaj o tym, by starannie przefiltrować nalewkę odciśniętą z winogron, by nie zrobiła się mętna i nie znalazły się w niej niechciane kawałki owoców.

  5. 5

    Nalewkę z winogron możesz pić od razu po przygotowaniu. Warto jednak pamiętać, że im dłużej postoi ona w piwniczce, tym smak trunku będzie znacznie lepszy i bardziej intensywny. Po minimum 3 miesiącach leżakowania nalewki w suchej i chłodnej piwnicy będzie ona smakować najlepiej. 

     

    Zobacz także:

Smacznego

Oceń przepis
REKLAMA

Przeczytaj też