Orzeźwiające limoncello – banalny przepis na włoski likier cytrynowy

Limoncello
Źródło: Shutterstock/Oxana Denezhkina

Składniki

Składniki na limoncello

  • 1 litr Spirytus
  • 1.5 litr Woda filtrowana
  • 850 g Cukier
  • 10 sztuk Cytryna

Przygotowanie

  1. 1

    Do wykonania przepisu na limoncello oprócz wymienionych wyżej składników potrzebny będzie także duży, mieszczący ponad dwa litry płynu, słój. Z kolei liczba cytryn zakłada wybór dorodnych, mających dużo skórki sztuk. Jeśli traficie na mniejsze owoce, dodajcie dwie-trzy sztuki więcej do przepisu.

  2. 2

    Wykonanie przepisu na limoncello zaczynamy od bardzo dokładnego umycia cytryn i porządnego ich wysuszenia. Tej czynności należy poświęcić dużo uwagi i przyłożyć się do niej, ponieważ to właśnie skórki będą ważnym elementem wykonania włoskiego likieru.

  3. 3

    Kolejny krok na drodze do uzyskania żółtego likieru to obranie cytryn ze skórek. W tym procesie niezwykle ważne jest bardzo cienkie zdjęcie wierzchniej warstwy – tak, aby skórka była jak najbardziej cienka i została pod nią minimalna warstwa białej błonki. Zastanawiacie się, co zrobić z pozbawionymi skóry cytrynami? Pomysłów może być kilka. Możecie pokroić je na plastry, a później plastry na ćwiartki i wrzucić do foremek na lód, zalać wodą i zamrozić. Dzięki temu uzyskacie efektowne kostki lodu idealne do chłodzenia wody, domowej mrożonej herbaty czy coli. Kolejny pomysł to przekrojenie cytryn na połówki i wyciśniecie z nich soku. Sok z kolei można także przelać do foremek na lód i zamrozić, a potem dodawać do napojów.

  4. 4

    Całość obranych skórek wkładamy do dokładnie umytego szklanego słoja. Obierki zalewamy litrem spirytusu, zamykamy, szczelnie dokręcając nakrętkę i chowamy przed światłem – na przykład do zamykanej szafki. Słój pozostawiamy w zaciemnieniu na 24 godziny.

  5. 5

    Po upłynięciu jednego dnia bierzemy pojemny garnek i gęste sito. Wyjmujemy słoik z szafki i przelewamy ze szklanego naczynia do garnka płyn przez sitko. Skórki pozostawiamy do całkowitego obcieknięcia na kwadrans. Płyn powinien mieć piękny, żółty odcień. Po kwadransie wyrzucamy skórki do śmieci.

  6. 6

    Do garnka ze spirytusem wsypujemy 850 gram cukru i dolewamy 1,5 litra wody niegazowanej (może być źródlana). Mieszamy wszystkie składniki aż do pełnego rozpuszczenia się cukru.

  7. 7

    Kolejny krok w przepisie na limoncello to rozlanie likieru do dokładnie umytych butelek i szczelne ich zakręcenie.

  8. 8

    Butelki z limoncello odstawiamy w chłodne, ciemne miejsce. Ile czasu potrzeba, żeby likier nabrał odpowiedniego smaku? Przed pierwszą degustacją domowej nalewki odczekajcie przynajmniej półtora miesiąca. W tym czasie limoncello przegryzie się, nabierze także idealnego smaku i aromatu. Pamiętajcie, że limoncello pije się bardzo mocno schłodzone. We Włoszech dodatkowo likier ten serwuje się w zmrożonych w zamrażalce kieliszkach.

    Przeczytaj także:

Smacznego

Oceń przepis
REKLAMA

Przeczytaj też