Jaki wybrać kosz piknikowy i czym się kierować przy jego wyborze?

Redakcja Smak.pl

Zastanawiasz się jaki wybrać kosz piknikowy? Wybór koszy piknikowych jest naprawdę duży. Możesz wybierać nie tylko w kształtach, kolorach i rozmiarach, ale także funkcjonalności danego kosza piknikowego. My podpowiemy ci jaki kosz będzie dla ciebie najlepszy.

kosz piknikowy
Źródło: Getty Images

Kosz piknikowy to idealne rozwiązanie dla osób lubiących spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. Oczywiście można spakować się w plecak czy torbę, ale pod żadnym względem nie dorównują one koszom piknikowym, które są tak skonstruowane, aby były nie tylko wygodne, ale gwarantowały także bezpieczeństwo transportowanych w nich rzeczy.

To jaki kosz piknikowy wybierzesz zależy oczywiście przede wszystkim od twoich potrzeb. Sprawą drugorzędną jest estetyka i styl. Potrzeby i funkcjonalność to priorytet. Jeśli planujesz pikniki we dwoje nie będziesz potrzebować tak dużego kosza jak czteroosobowa rodzina. Będziesz potrzebować mniej jedzenia i niezbędnego wyposażenia.

W ofercie koszy piknikowych znajdziesz zarówno te zamykane jak i otwarte. Zaletą zamkniętych koszy piknikowych jest to, że nic z nich nie wypadnie. Jednak otwarte kosze też mają swoje plusy – nie musisz się przejmować ograniczoną przestrzenią. Do otwartego kosza piknikowego włożyć nawet długą bagietkę.

Kosz piknikowy – nie tylko styl

Na cenę koszy piknikowych wpływ ma nie tylko ich wielkość, ale także wykończenie czy kształt. Kiedyś dostępne były owalne kosze wiklinowe, a teraz można kupić kosze piknikowe w wielu różnych kształtach: kwadratowe, prostokątne czy okrągłe, które swoim wyglądem przypominają bardziej stylową walizkę niż kosz. W ofercie koszy znajdują się modele z wyściółką wewnątrz, która pokrywa zarówno kosz jak i jego pokrywę. Wyściółka, zwykle bawełniana, pełni głównie funkcję ozdobną. Zdarzają się jednak kosze piknikowe wyścielone materiałem termicznym, który sprawia, że trzymane wewnątrz jedzenie czy napoje utrzymują stałą temperaturę przez określony czas.

W koszach z bawełnianą, ozdobną wyściółką np. z motywem kwiatowym, w pasy czy w kratkę, czasami wszyta jest dodatkowa, niewielka torba termiczna. To miejsce, w którym zmieszczą się np. kanapki albo małe pojemniki z owocami czy warzywami. To bardzo praktyczny dodatek, na który z pewnością warto zwrócić uwagę.

Kosz piknikowy – jaki wybrać?

Jest jeszcze jedna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę kupując kosz piknikowy. Sprawdź czy model, który ci się podoba posiada wewnątrz specjalne, zabezpieczone miejsca na sztućce, talerze i kubki, a nawet kieliszki. Docenisz to przy pakowaniu kosza i jego transporcie. Dzięki takim zabezpieczeniom wszystko będzie cały czas na swoim miejscu i nie potłucze się – nawet szkło. Najczęściej talerze i kubki zapinane są na paski, a sztućce chowa się w specjalne kieszonki.

Najlepszym rozwiązaniem jest kupno kosza piknikowego z pełnym wyposażeniem. To oczywiście najdroższa opcja, ale jednocześnie najwygodniejsza, bowiem cały zestaw do piknikowania masz zawsze w jednym miejscu. Wystarczy, że dołożysz jedzenie i napoje, aby ruszyć na piknik. W podstawowych kompletnych koszach piknikowych znajdują się talerze, sztućce i kubki, ale są też zestawy, w których znajdziesz także kieliszki do wina, korkociąg, otwieracz do butelek czy scyzoryk. Wyposażenie może być wykonane z dobrej jakości tworzywa sztucznego lub porcelany. Najczęściej spotykane są kosze piknikowe dla dwóch, czterech lub sześciu osób.

Kosz piknikowy – na co zwrócić uwagę?

Jeżeli planujesz jeździć na pikniki samochodem wielkość i ciężar kosza piknikowego nie ma większego znaczenia, ale jeśli jesteś typem wędrowca, który w ładną pogodę lubi długie spacery i wycieczki rowerowe przeplatane piknikiem, weź pod uwagę również to ile waży twój kosz bez zawartości. Pamiętaj - im lżejszy tym lepszy. Ponadto jeśli planujesz rowerowe wyprawy z koszem piknikowym sprawdź też czy posiada on specjalne pasy lub uchwyty do montażu na bagażniku kub kierownicy.

W przypadku wyjazdów rowerowych lepiej wybrać kosz piknikowy z zastawą z tworzywa sztucznego. Porcelanowe kubki i talerze, nawet najlepiej zabezpieczone, mogą się uszkodzić w czasie jazdy np. po dziurach, krawężnikach itp.

Z kolei jeśli bierzesz pod uwagę piesze wędrowanie z koszem piknikowym weź pod uwagę nie tylko jego wagę, ale także to czy posiada pas, który można zawiesić na ramieniu. Pomocny będzie także uchwyt, który pozwoli wygodnie trzymać kosz piknikowy w dłoni.

Zobacz także:

Udostępnij artykuł
  • copy link

Przeczytaj też