Sezon na gofry! Ranking najlepszych gofrownic

Redakcja Smak.pl

Marzysz o smacznych, chrupiących i słodkich gofrach? Kup domową gofrownicę i spełnij swoje marzenia. Zastanawiasz się, które urządzenie spełni twoje oczekiwania? Nie wiesz, na jakie elementy zwrócić uwagę, o co pytać sprzedawcę gofrownic? Przeczytaj artykuł i dowiedź się, czym charakteryzują się najlepsze gofrownice.

gettyimages-1207217714-170667a
Źródło: Getty Images

Gofry to rodzaj słodkich lub wytrawnych, pulchnych w środku i chrupkich na zewnątrz wafli w charakterystycznym kształcie. Najczęściej spotykanym kształtem jest prostokąt, koło oraz serce. W ostatnim czasie prawdziwym hitem są gofry bąbelkowe (Bubble Waffle), które mają inny kształt niż znane, wakacyjne gofry. Niezależnie od kształtu najważniejszy jest smak i struktura ciastka. Przygotowanie idealnych gofrów nie jest łatwe, ponieważ trzeba połączyć dwa czynniki, pierwszy dotyczy przepisu na ciasto, drugi dotyczy urządzenia, aby przygotować smaczne gofry, te dwa elementy muszą iść w parze.

Rodzaje gofrownic

Na rynku można spotkać trzy rodzaje gofrownic, z powłoką teflonową, ceramiczną, oraz żeliwną.

Gofrownice z powłoką teflonową posiadają wiele zalet, ale i wad. Gofrownice z powłoką teflonową wiodą prym wśród urządzeń tego typu, nic dziwnego powłoka teflonowa nie wymaga natłuszczania, co docenią osoby unikające zbędnych kalorii. Gofrownica z powłoką teflonową jest łatwa w utrzymaniu czystości. Niestety powłoka teflonowa jest delikatna i dosyć szybko można ją zniszczyć np. zdejmując gofry metalowymi przyborami lub myjąc gofrownicę szorstką gąbką.

Gofrownice z powłoką ceramiczną nie wymagają natłuszczania, mogą pracować w wyższej temperaturze niż gofrownice z powłoką teflonową. Gofrownice te są bardziej wytrzymałe, ale czyszczenie ich jest o wiele trudniejsze.

Gofrownice z powłoką żeliwną sprostają największemu wyzwaniu, nagrzewają się do bardzo wysokiej temperatury, ale należy pamiętać o tym, że żeliwna powłoka potrzebuje więcej czasu na nagrzanie do odpowiedniej temperatury, a chłodzenie potrwa trochę dłużej niż w przypadku gofrownic z inną powłoką. W przeciwieństwie do wcześniej wspomnianych gofrownic ta wymaga użycia tłuszczu.

Obudowa urządzenia

Oprócz rodzaju powłoki zwróć uwagę na materiał, z którego wykonano dane urządzenia. Postaw na metal nierdzewny, metal szlachetny lub na wysokojakościowe tworzywo sztuczne. Szeroki łukiem omijaj urządzenia z plastikową obudową.

Moc

Moc urządzenia ma wpływ na smak gofrów, dlatego też, przed zakupem przeanalizuj dokładnie ten aspekt. Im większa moc urządzenia, tym szybsze nagrzewanie się i pewność, że upieczesz chrupkie gofry. Rynek oferuje gofrownice o różnej mocy. Najsilniejsze są urządzenia wykorzystywane do celów gastronomicznych (najlepsze gofrownice mają nawet 2000 W), domowe gofrownice mają trochę mniejszą moc. Jeśli chcesz przyrządzać dobre gofry postaw na moc nie niższą niż 1000 W.

Wielkość gofrownicy

Wielkość gofrownicy uzależnij od tego, dla ilu osób będziesz przygotowywać gofry, jak często chcesz je robić oraz ile miejsca w kuchni możesz przeznaczyć na przechowywanie urządzenia.

Kształt gofrów i design urządzenia

Kształt gofrów i wygląd urządzenia w przypadku gofrownicy to temat drugorzędny, najważniejszy jest smak, a ten uzyskasz wybierając urządzenie o wysokiej mocy i dobrej powłoce.

W czasie wybierania gofrownicy zwróć uwagę na to, czy dany model posiada: antypoślizgowe nóżki, jaka jest długość i grubość kabla, czy urządzenie posiada wygodny uchwyt lub rączkę, czy producent wyposażył je w lampkę kontrolną pokazującą stopień nagrzania oraz, czy dany model posiada dodatkowe wyposażenie i funkcje ułatwiające pracę.

Gofrownice ranking

1. Gastroback 42424: moc 1600 W, obudowa ze stali szlachetnej, nieprzywierająca powłoka, pozwala na jednoczesne upieczenie 2 prostokątnych gofrów. Zalety: 5 programów do przygotowywania gofrów, solidna i trwała. Cena: 580 zł.

2. MPM MGO-13: moc 1400 W, nieprzywierająca powłoka, pozwala na jednoczesne upieczenie 2 prostokątnych gofrów. Zaleta: możliwość samodzielnego ustawienia temperatury, prosta i intuicyjna w obsłudze. Cena: 140 zł.

3. KRUPS FDD95D (FDD 95 D): moc 1400 W, obudowa ze stali nierdzewnej, nieprzywierająca powłoka, pozwala na jednoczesne upieczenie 2 prostokątnych gofrów. Zalety: gofrowania obrotowa, która ułatwia równomierne wypieczenie, regulowany termostat, lampka kontrolna, antypoślizgowe nóżki. Cena: 840 zł.

4. Gofrownica bąbelkowa GP.WF6 – PREMIUM: moc 1400 W, obudowa ze stali nierdzewnej, nieprzywierająca powłoka, termostat i regulacja temperatury, obrotowe formy, drewniana rączka. Zaleta: wielkość urządzenia (urządzenie do użytku komercyjnego, które idealnie sprawdzi się także w domowej kuchni). Cena: 760 zł.

5. CAMRY PREMIUM HEND: moc 1150 W, metalowa obudowa, nieprzywierająca/teflonowa powłoka, jednoczesne przygotowanie 4 gofrów, kształt gofrów kwadraty. Zaleta: dobry stosunek ceny do jakości. Cena: 150 zł.

6. CAMRY PREMIUM GAUFRE: moc 1000 W, metalowa obudowa, teflonowa powłoka, jednoczesne przygotowanie 5 gofrów, gofry w kształcie serca. Zalety: regulacja temperatury, termostat, wskaźnik zasilania. Cena 99 zł.

Zobacz także:

Udostępnij artykuł
  • copy link

Przeczytaj też