Słodko-kwaskowaty dżem z rabarbaru — przetwór dla fanów rzewienia

Dżem z rabarbaru
Źródło: GettyImages

Składniki

Dżem z rabarbaru

  • 2.5 szklanek Drobny cukier
  • 3 łyżki Sok z cytryny
  • 2 kg Rabarbar

Przygotowanie

  1. 1

    Umyj rabarbar i pokrój go w plastry o grubości ok. 1 cm. 

  2. 2

    Kawałki rabarbaru umieść w garnku — z grubym dnem, by uniknąć późniejszego przypalenia się dżemu. Całość zasyp cukrem, a następnie odstaw garnek na ok. 3 godziny. W tym czasie rabarbar puści sok. 

  3. 3

    Po upływie 3 godzin do rabarbaru z cukrem dodaj sok wyciśnięty z cytryny i umieść na palniku. Składniki gotuj, aż rabarbar całkowicie się rozpadnie, a nadmiar soku odparuje z garnka. Zajmie to ok. 30 minut. Pamiętaj o częstym mieszaniu dżemu, by mieć pewność, że się nie przypali.

  4. 4

    Jeszcze gorący, gotowy dżem z rabarbaru przełóż do wcześniej wyparzonych słoików, mocno je zakręć i odwróć do góry dnem, do czasu aż przetwór wystygnie. Od Ciebie zależy, ile słoików otrzymasz — w zależności od ich wielkości. Polecamy wybrać więcej mniejszych słoiczków, by móc obdarować wyrobem swoich najbliższych. Przepis, który przygotowaliśmy, jest propozycją, która nie wymaga pasteryzowania. Taki dżem z rabarbaru można przechowywać w spiżarce nawet do pół roku, natomiast jeśli zależy Ci, by nadawał się do spożycia przez dłuższy czas, wystarczy, że słoiki przed umieszczeniem w nich dżemu wsadzisz do piekarnika, rozgrzanego do temperatury 120 st. C, na ok. 30 minut. 

  5. 5

    Jeśli spodobał Ci się przepis na klasyczny dżem z rabarbaru — koniecznie wypróbuj inne propozycje dostępne w serwisie Smak.pl, dzięki którym Twoja spiżarka będzie przygotowana na długie jesienne, a nawet zimowe wieczory. Może zainteresować Cię także przepis na najsmaczniejszy dżem brzoskwiniowy. 

Smacznego

Oceń przepis
REKLAMA

Przeczytaj też