Jaką lodówkę turystyczną wybrać?

Redakcja Smak.pl

Lodówka turystyczna to niezastąpiony element letniego pikniku, campingu, imprezy w ogrodzie, na działce, czy plaży. Wybór lodówki turystycznej nie jest jednak prosty. Na co zwrócić uwagę kupując lodówkę turystyczną? Jakie są rodzaje lodówek turystycznych? Jaką pojemność mają przenośne lodówki? Jakie jest zastosowanie mobilnych lodówek? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

gettyimages-1136039468-170667a
Źródło: Getty Images

Zadajesz sobie pytanie, jaka lodówka turystyczna będzie najlepsza dla ciebie? W pierwszej kolejności zastanów się, jak często będziesz używać lodówki. Jak dużo rzeczy powinna pomieścić. Czy myślisz o chłodzeniu napojów, czy chcesz chłodzić w niej jednocześnie napoje, jedzenie, owoce i warzywa.

Na co zwrócić uwagę kupując lodówkę turystyczną?

1. Przeznaczenie i częstotliwość użycia

2. Pojemność

3. Akcesoria i funkcje

4. Rodzaj zasilanie

5. Cena

Rodzaje lodówek turystycznych

1. Torba izolacyjna

Do najpopularniejszych przenośnych lodówek zaliczamy torby izolacyjne. Co prawda torba nie chłodzi zawartości, lecz podtrzymuje temperaturę danej rzeczy, to i tak jest produktem wartym uwagi. Warto pamiętać, że torba izolacyjna jest w stanie utrzymać temperaturę produktu zimnego, jak i ciepłego. Torba termiczna wyłożona jest aluminium, dzięki czemu nie wpuszcza powietrza i nie ogrzewa produktu. Torby izolacyjne posiadają szczelne zamknięcie i uchwyty, które zapewniają komfortowe przenoszenie jej. Torba izolacyjna sprawdzi się na krótkich dystansach, idealnie nadaje się do transportu lodów i mrożonek ze sklepu. Torba izolacyjna to najtańsze rozwiązanie na chłodne napoje lub kanapki. Cena torby izolacyjnej waha się od kilku do kilkunastu złotych.

2. Lodówka turystyczna z wkładami chłodzącymi

Lodówka turystyczna z wkładami chłodzącymi ma podobne zastosowanie do torby izolacyjnej, ale dzięki temu, że w torbie znajdują się zimne wkłady, jest w stanie dłużej chłodzić produkty znajdujące się w środku. Lodówki z wkładami mają większą pojemność, od torby izolacyjnej - głównie dlatego, że wkłady zajmują miejsce, które można by wykorzystać na napoje czy owoce. Do plusów można zaliczyć cenę, skuteczność działania na krótkich dystansach, po stronie minusów jest konieczność mrożenia i waga wkładów.

3. Lodówka turystyczna zasilana prądem

Lodówka samochodowa zasilana jest napięciem elektrycznym 12 lub 24 V. Lodówki sprężarkowe mają różne rozmiary, mogą chłodzić oraz grzać. Doskonale sprawdzają się na długich dystansach. Wybierając ten model, musisz pamiętać o tym, aby podstawić urządzenie w miejscu wentylowanym i bez narażenia na promienie słoneczne. Plusem lodówek zasilanych prądem jest możliwość chłodzenia produktów przez długi czas. Minusem jest fakt, że potrafią być głośne.

4. Lodówka gazowa

Lodówki gazowe nie potrzebują zasilania elektrycznego, działają dzięki znajdującym się w jej mechanizmie absorberze i desorberze, który odpowiada za obniżanie temperatury. Czynnikiem chłodzącym najczęściej jest amoniak połączony z innymi gazami. Lodówka turystyczna gazowa potrzebuje ciepła, dlatego też najczęściej wyposażona jest w grzałkę. Plusem gazowej lodówki jest fakt, że sprawdzi się na wielodniowych wycieczkach, długich dystansach. W porównaniu do lodówek turystycznych nie potrzebuje sprężarki, więc jest bardzo cicha. Minusem jest cena i rozmiar.

Pojemność lodówek turystycznych

Pojemność lodówki ma wpływ nie tylko na cenę, ale także na komfort używania urządzenia. Małe lodówki są lekkie, więc łatwo je przenieść, dodatkowo nie zajmują dużo miejsca. Lodówki gazowe i sprężarkowe są dużo większe od toreb izolacyjnych i lodówek wyposażonych we wkłady, dlatego też nadają się co kampera lub na długie wycieczki. Na rynku dostępne są lodówki turystyczne, które mają pojemność od kilku do kilkudziesięciu litrów. Torby termiczne mają różne pojemności uzależnione od zastosowania, jedne z mniejszych 1-2 litrowe są wykorzystywane w laboratoriach, szpitalach. Większe do 15 litrów wykorzystywane są najczęściej do transportu lodów i mrożonek. Lodówki wyposażone we wkłady najczęściej mają rozmiar do 30 litrów. Niewiele większe są lodówki samochodowe -najczęściej występują w rozmiarze do 35 litrów. Lodówki gazowe pomieszczą nawet 50 litrów.

Niezależnie od tego jaki rodzaj lodówki turystycznej wybierzesz pamiętaj o tym, aby dobrze schłodzić produkty, które chcesz zabrać, zwróć uwagę na to, czy lodówka jest dobrze zamknięta, otwieraj lodówkę tylko wtedy, gdy musisz. Dzięki zastosowaniu tych zasad produkty będą chłodne przez dłuższy czas.

Ranking lodówek turystycznych - ceneo.pl

1. Camry CR93 32l. Pojemna lodówka zamykana na zatrzaski, którą można podłączyć do gniazda samochodowego oraz do sieci elektrycznej. Lodówka ma funkcję przełącznika (ciepło-zimno), wentylator, który zapewnia równomierne chłodzenie-grzanie produktów oraz wygodną rączkę.

2. Camry CR8065 24l. Kompaktowa lodówka, która posiada 24 litrową komorę na produkty. Lodówkę można zasilać zarówno siecią elektryczną jak i za pomocą gniazda samochodowego. Lodówka posiada izolację termiczną, dzięki której produkty utrzymują stałą temperaturę chłodzenia.

3. Teesa 32l TSA5001. Lodówka idealna na letnie wakacje i zimowe wypady na narty. Lodówka ma funkcję chłodzenia oraz podgrzewania produktów (od 6 do 65 stopni). Lodówka jest bardzo pojemna, bez problemów zmieścisz w niej półtoralitrowe butelki.

4. Kamai Cb 24l. Solidna i kompaktowa lodówka zasilana 12 V z gniazda samochodowego. Lodówka chłodzi dzięki ogniwu Peltiera, co zapewnia komfort korzystania z chłodnych produktów także po odłączaniu lodówki od zasilania. Produkty utrzymują temperaturę chłodzenia nawet do kilku godzin od odcięcia zasilania.

5. Yeticool LX30. Lodówka posiada 28 litrowy pojemnik, tryb ECO, wentylator, który równomiernie rozprowadza chłodne powietrze po całym pojemniku, gniazdo USG. Lodówka zasilana 12/24 V.

Zobacz także:

Udostępnij artykuł
  • copy link

Przeczytaj też