Kapusta kiszona

Kapusta kiszona
Źródło: GettyImages

Składniki

  • 1 główka Biała kapusta
  • 1 sztuka Cebula
  • 1 sztuka Jabłko
  • 3 łyżki Sól himalajska gruboziarnista
  • 3 łyżki Kminek
  • 4 sztuki Ziele angielskie
  • 2 sztuki Liście laurowe

Przygotowanie

  1. 1

    Usuń górne liście kapusty, oczyść z zanieczyszczeń (jeden liść odłóż na bok), przedziel na pół i drobno poszatkuj warzywo — im cieniej, tym lepiej.

  2. 2

    Poszatkowaną kapustę przełóż do docelowego naczynia, w którym będzie się kisić. Dodaj przyprawy (sól himalajską lub morską, kminek, liście laurowe i ziele angielskie) oraz startą cebulę i jabłko. Całość dokładnie wymieszaj i przykryj naczynie czystą ściereczką. W takiej postaci pozostaw kapustę w temperaturze pokojowej na ok. 30 minut.

  3. 3

    Po 30 minutach zacznij ugniatać kapustę w misce, mocno dociskając rękoma, aż uwolni jak sporo soku. Do uciskania kapusty można też użyć innych technik wspomagających, np. tłuczka lub moździerzu. Ugniecioną kapustę kiszoną ponownie przykryj ściereczką i odstaw na ok. 10 minut.

  4. 4

    Mieszankę ugniecionych składników przełóż do słoików i mocno dociśnij ręką do dna naczynia. Zadbaj jednak o to, aby kapusta kiszona była całkowicie zanurzona w soku, który się z niej wydzielił. Wierzch kiszonki można nakryć liściem kapusty.

  5. 5

    Słoiki z kapustą kiszoną szczelnie zakręć i przełóż w ciemne, ale suche miejsce. Kapusta powinna kisić się w temperaturze pokojowej.

  6. 6

    Od czasu do czasu otwieraj i przepuszczaj gazy (pęcherzyki) nagromadzone w procesie fermentacji.

  7. 7

    Kapusta kiszona powinna być już kwaśna po trzech dniach, jednak najlepiej smakuje po ok. 3-4 tygodniach fermentacji.

     

    Wypróbuj także przepis na sałatkę z cukinii do słoików.

Smacznego

Oceń przepis
REKLAMA

Przeczytaj też