Najlepszy dżem wiśniowy, który zasmakuje całej rodzinie

Dżem wiśniowy
Źródło: GettyImages

Składniki

Dżem wiśniowy

  • 300 g Cukier
  • 1 kg Wiśnie

Przygotowanie

  1. 1

    Dokładnie umyj i wydryluj wiśnie.

  2. 2

    Owoce pozbawione pestek umieść w garnku z grubym dnem — pozwoli to uniknąć przypalenia się dżemu. Następnie wsyp cukier i wymieszaj z wiśniami, za pomocą drewnianej łyżki.

  3. 3

    Garnek umieść na małym ogniu i czekaj, aż owoce puszczą sok. Kiedy na powierzchni zacznie zbierać się piana, wystarczy, że zmniejszysz moc palnika. Owoce gotuj przez ok. godzinę, co jakiś czas mieszając zawartość garnka. Po upływie 60 minut wyłącz palnik, a garnek odstaw na bok do przestudzenia. Następnie przykryj go pokrywką i zostaw tak na kilka godzin, a najlepiej całą noc. 

  4. 4

    Następnego dnia rano (lub po kilku godzinach) ponownie umieść dżem na palniku i gotuj na małym ogniu, tym razem przez ok. 60 minut (lub dłużej jeśli chcesz, by Twój dżem z wiśni stał się nieco gęstszy). 

  5. 5

    Jeszcze wrzący dżem przelej do wcześniej wyparzonych słoików i mocno je zakręć. Najlepiej użyć do tego ciepłych słoików — ogrzanych w piekarniku ustawionym na temperaturę 110 st. C. Po mocnym zakręceniu naczyń z przetworem odwróć je do góry dnem i pozostaw  w takiej pozycji na 10 minut. Gdy wskazany czas upłynie, odwróć słoiki z powrotem i poczekaj, aż wyrób wystygnie. Tak przygotowany dżem wiśniowy po wystudzeniu nadaje się od razu do spożycia. Nie wymaga on pasteryzacji.

     

    Zobacz także:

Smacznego

Oceń przepis
REKLAMA

Przeczytaj też