Niezapomniane w smaku śledzie w zalewie octowej. Mają wszystko: aromat i apetyczny wygląd

Śledź w zalewie z octu
Źródło: Shutterstock/Svetlana Monyakova

Składniki

Składniki na śledzie w zalewie octowej

  • 700 g Filety śledziowe z zalewy solnej
  • 1 sztuka Marchew
  • 1 sztuka Cebula
  • 150 ml Ocet 10%
  • 0.5 Litr Woda
  • 1 łyżeczka Gorczyca
  • 3 ziarna Ziele angielskie
  • 3 liście Liście laurowe
  • 2 łyżeczki Cukier

Przygotowanie

  1. 1

    Jeśli macie możliwość do śledzi w zalewie octowej wybierzcie matiasy, czyli młode ryby, które nie odbyły jeszcze tarła - nie osiągnęły dojrzałości płciowej. Nic się jednak nie stanie, jeśli zamiast drogich i trudnych w zdobyciu matiasów wykorzystacie zwyczajne filety z solonej zalewy.

  2. 2

    Wykonanie dania zaczynamy od przepłukania filetów w zimnej wodzie – najłatwiej umieszczając je na około 20 minut w misce z wodą. Im bardziej będziemy je płukać, tym mniej będą słone. Nie należy ich jednak całkiem pozbywać słonego smaku, bo powinny być lekko słonawe.

  3. 3

    Po wyjęciu z płukania osuszamy filety papierowym ręcznikiem. Możemy pokroić je na średniej wielkości kawałki lub zostawić w całości.

  4. 4

    W słoiku ze śledziami w zalewie octowej znajdzie się także marchewka. Myjemy ją, obieramy wierzchnią warstwę, a warzywo kroimy na cienkie plastry.

  5. 5

    Kiedy ryby czekają na umieszczenie w słoiku, my przygotowujemy zalewę. Do rondelka wlewamy pół litra wody. Dodajemy pokrojoną marchewkę oraz liście laurowe, ziele angielskie oraz gorczycę. Włączamy gaz i doprowadzamy do zagotowania, po czym zmniejszamy siłę ognia i gotujemy zalewę przez pięć minut.

  6. 6

    Po upłynięciu tego czasu zdejmujemy rondelek z gazu i dorzucamy do środka cebulę oraz dolewamy ocet spirytusowy. Mieszamy bardzo dokładnie. Zalewę octową odstawiamy na bok i dajemy jej czas na całkowite wystudzenie.

  7. 7

    Czas na zwieńczenie dzieła i umieszczenia śledzi i zalewy w słoikach. W tym celu przydadzą się dwa szklane naczynia o pojemności 600 ml. Muszą być idealnie czyste i dokładnie sparzone – zarówno szklany słój jak i metalowa nakrętka.  Produkty układamy warstwowo: na spód kładziemy rybę – na nią porcję cebuli, marchewki i odcedzonych z zalewy przypraw. Następnie dokładamy warstwę śledzi i zalewamy tak zalewą octową, żeby ciecz przykryła ryby. Odczekujemy chwilę i zakręcamy mocno słoiki.

  8. 8

    Po skończeniu procesu przygotowania śledzi w zalewie, słoiki wstawiamy do lodówki i tam pozwalamy smakom na przegryzienie się. Śledzie optymalnie będą smakowały po trzech-pięciu dniach. Pamiętajcie, że trzeba je zjeść przed upłynięciem trzech tygodni od wstawienia do lodówki.

    Przeczytaj także:

Smacznego

Oceń przepis
REKLAMA

Przeczytaj też