Nietypowa szakszuka z pieczarkami. Dla fanów grzybowego aromatu

Szakszuka z pieczarkami
Źródło: Shutterstock/Pixel Shot

Składniki

Składniki na szakszukę z pieczarkami

  • 2 garście Pieczarki
  • 2 ząbki Czosnek
  • 1 sztuka Cebula
  • 2 sztuki Pomidor
  • 2 łyżki Olej roślinny
  • 1 Szczypta Sól
  • 1 Szczypta Pieprz
  • 1 łyżeczka Wędzona papryka
  • 1 Szczypta Mielony kumin rzymski
  • 3 sztuki Jajko

Przygotowanie

  1. 1

    Zanim przejdziemy do gotowania, warto przygotować sobie wcześniej wszystkie niezbędne – przynajmniej na początku - składniki, które wymagają pocięcia. Kroimy więc na drobne kawałki cebulę, a także siekamy na drobne cząstki czosnek.

  2. 2

    Rozgrzewamy patelnię i wlewamy na nią olej. Na rozgrzany tłuszcz wrzucamy cebulę i czosnek i pozwalamy, żeby warzywa się zeszkliły w czasie niezbyt długiego i intensywnego smażenia. Dodajemy wędzoną paprykę i kumin rzymski, mieszamy delikatnie, ale dokładnie.

  3. 3

    Równolegle dokładnie myjemy i osuszamy pieczarki, po czym kroimy je na małe kawałki. Wrzucamy na patelnię, a następnie dodajemy przyprawy – sól i pieprz. Krótko przesmażamy.

  4. 4

    W przepisie na szakszukę z pieczarkami czas na pomidory. Kroimy je w średniej wielkości kostkę i wrzucamy na patelnię. Jeśli warzywa mają za mało soku, dodajemy do duszenia odrobinę (dosłownie kilka łyżek) wody. Podduszamy wszystkie składniki przez około 7 minut. Wyznacznikiem powinny być  pomidory – czekamy póki nie staną się miękkie.

  5. 5

    Kiedy uzyskamy miękką, ładnie podduszoną masę, przechodzimy do ukoronowania dania jakim jest szakszuka, czyli do dodania jajek. Na patelni robimy miejsce – rodzaj zagłębień powstałych z odsunięcia składników na boki. To właśnie w nie wbijamy jajka – i dodajemy sól i pieprz do smaku. Przykrywamy patelnię pokrywką i pozwalamy, żeby jajka ścięły się do konsystencji, jaką lubimy najbardziej. Idealnie byłoby, gdyby jajko pozostało ścięte, a żółtko lekko płynne.

  6. 6

    Gotowe danie zdejmujemy z ognia i stawiamy na żaroodpornej podkładce na stole. Ostatnie elementy niezbędne w przepisie na szakszukę z pieczarkami to posypanie gotowej potrawy siekaną natką pietruszki, lub jeśli wolicie bardziej aromatyczne smaki – kolendrą.

  7. 7

    Danie serwuje się, nakładając wszystkie składniki bezpośrednio z patelni na talerze. Jeśli patelnia jest mała – na jedną porcję – można jeść szakszukę z pieczarkami bezpośrednio z niej. Jako dodatek do szakszuki mogą posłużyć pokrojone na kromki kawałki świeżej bagietki o chrupiącej skórce i miękkim środku. Kawałki pieczywa sprawdzą się zwłaszcza wtedy, kiedy będzie chcieli zjeść do końca aromatyczny sos.

    Przeczytaj także:

Smacznego

Oceń przepis
REKLAMA

Przeczytaj też